Vinařství
Ubytování
Radar bouřky
Tereze Břeclav - sportoviště
Lednicko-valtickým areálm na kole za jeden den

Cykloturistika v Lednicko-valtickém areálu

Nejhezčí pohled na svět je ze sedla. Říká se to o koních, ale tohle rčení platí beze všech pochyb také pro sedlo na kole. A zvláště na Podluží. Tato převážně rovinatá oblast je totiž jako stvořená pro cykloturistiku. Tak osedlejte svého miláčka a prožeňte ho po nejhezčích cyklostezkách na jihu Moravy.

Kolo patří na Podluží snad odjakživa. Na starém předválečném vehiklu tady potkáte babku v kroji, stejně jako třeba manažera v obleku na horském kole. První porevoluční starosta města Břeclavi byl proslulý tím, že na kole jezdil na všechna jednání jak doma, tak do sousedního Rakouska. Jezdí tu zastupitelé, radní i poslanci. Jezdí tady střízliví i opilci. Invalidé, nemocní s chřipkou k lékaři. Jezdí se od jara do zimy, v dešti i na sněhu a náledí. Jezdí se do vinohradu a do fabriky, na nákup, na úřad, do kostela i do vinného sklepa. A nikoho nic od jízdy na kole neodradí. Ani pokuty.

Podluží je protkáno množstvím cyklistických stezek, jež jsou napojeny na rakouské i slovenské příhraničí. Dálkové cyklotrasy spojují Podluží a Hodonínsko s rakouskou Vídní, českou Prahou a polským Krakovem. Lichtenštejnské stezky vás zavedou za nejkrásnějšími památkami, zbudovanými rodem Lichtenštejnů v Lednicko-valtickém areálu, zapsaném v seznamu památek světového dědictví UNESCO.  Nelze opomenout ani síť Moravských vinařských stezek, které vás mezi vinohrady a vinnými sklípky přivedou k tekutému pokladu této země.

Své nezastupitelné místo na Podluží a Hodonínsku mají lidové zvyky a tradice. Typické kroje, stavění máje a krojové hody, slavnost zarážení a otevírání hory, besedy u cimbálu, fašanky, vinobraní... Také lidová architektura vás provází prakticky na každém kroku - nesčetná boží muka, malované kapličky, žudra domů a vinné sklepy či celé sklepní ulice tvoří neodmyslitelný kolorit místních obcí. Věřte, že v sedle bicyklu se tady rozhodně nudit nebudete. A až objevíte onoho génia loci, který se v této krajině skrývá, budete se sem už pořád vracet.


Cyklisté na Podluží vítáni

Ano, cyklisté jsou na Podluží vítáni. A věřte, že to není jen slovní klišé. Důkazem toho budiž projekt stejnojmenného názvu „Cyklisté vítáni,“ jehož autorem a garantem je Nadace Partnerství. Jedná se o  celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů. Turistická zařízení, která projdou certifikací, jsou označena zelenobílou známkou s usmívajícím se kolem. Certifikace obsahuje standardy srovnatelné se systémy jiných evropských zemí.

www.cyklistevitani.cz


Dálkové cyklotrasy vedoucí přes Podluží

Beskydsko-karpatská magistrála
Trasa: Břeclav - Hodonín - Vsetín - Český Těšín
Délka trasy: 276
Cyklotrasa vede podél hranic se Slovenskem ze slováckého Podluží do Bílých Karpat, Luhačovickým Zálesím na Valašsko a pod úpatím Beskyd do Slezské nížiny. Prochází po cyklotrasách č. 43/44, 45, 46/47. Podluží opouští v Rohatci.

TIP
Z Břeclavi do Hodonína
Délka trasy: 31 km
Břeclavská kasárna malovaná, V Hodoníně za vojáčka mňa brali... Tyto dvě lidové písničky si můžete zpívat cestou na kole, ve skutečnosti jsou ale už pouhou historií – v obou kasárnách jsou dnes byty pro místní obyvatele. Trasa vás povede rovinatým terénem proti proudu řeky Moravy, přes jihomoravské obce, které stále žijí bohatým folklorním životem a tradicemi.
Trasa: Břeclav (muzeum, židovská synagoga, koupaliště) – Lanžhot (muzeum, folklor) – Kostice – Tvrdonice (národopisné slavnosti Podluží v písni a tanci) – Týnec (Hradíštěk - romantické náměstíčko obestavěné vinnými sklípky) – Moravská Nová Ves (vinařské uličky Výmol a Zátiší) – Mikulčice (Slovanské hradiště – národní kulturní památka) – Lužice (folklor, víno) – Hodonín (Masarykovo muzeum, ZOO, lázně, koupaliště, přístav...).

Moravská stezka
Trasa: Lednicko-valtický areál -  Podluží – Slovácko – Kroměřížsko – Olomoucko - Horní Pomoraví – Jeseníky.
Délka trasy: 310 km
Cyklotrasa vede převážně podél řeky Moravy z jižní Moravy až do Jeseníků. Podluží protíná od Břeclavi do Hodonína a Rohatce a v této své části kopíruje Beskydsko-karpatskou magistrálu.

Moravská stezka tvoří spolu s tzv. Jantarovou stezkou páteř Moravsko-slezských dálkových cyklotras, které protínají Slezsko a Moravu od severu k jihu a jejich celková délka je přes tisíc kilometrů. Tyto cyklotrasy mají být v budoucnosti součástí pan¬evropských cyklotras – Euro-vela č. 6 (Normandie – Černé moře) a Euro-vela č. 9 (Baltské moře – Jaderské moře).


Greenways Praha Vídeň
Trasa: Praha – Příbram – Tábor – Jindřichův Hradec – Znojmo – Valtice - Vídeň
Délka trasy: 470 km
 Greenways Praha Vídeň je síť stezek a tras pro cyklisty, pěší, jezdce na koních či vodáky. Páteří je dálková cyklotrasa, která spojuje dvě evropské metropole. Na ni navazují tématické okruhy - Greenway Rožmberského dědictví, Greenways Lichtenštejnského dědictví a Greenway řemesel a vyznání. Z Podluží se na tuto dálkovou trasu dostanete přes Břeclav do Valtic, kde se můžete rozhodnout, zda na Prahu nebo na Vídeň...

http://www.nadacepartnerstvi.cz/greenways/greenways-praha-viden


Tématické cyklostezky

Moravské vinařské stezky

Trasy: každá z deseti vinařských oblastí má svůj vlastní okruh vinařských stezek. Všechny okruhy jsou propojené páteřní Moravskou vinnou stezkou. Tato vinařská magistrála spojuje Znojmo s Uherským Hradiště. Vinařské stezky vedou převážně vinicemi, sady, a to zpravidla po místních komunikacích. Na všech směrových a informačních tabulích je znázorněno logo Moravských vinařských stezek. Barva loga určuje, na které ze stezek se návštěvník nachází. V každé obci na vinařských stezkách lze nalézt informační panel s mapou tras v dané vinařské oblasti.
Délka tras: celkem 1200 km

www.stezky.cz

Vinařská stezka Podluží

Pro Podluží je nejvýznamnější Vinařská stezka Podluží, která má délku 115 km. Vinné sklípky a výtečné víno najdete na Podluží prakticky v každé obci. Zastavte se na pohárek, poznejte pohostinnost místních vinařů a ojedinělé ukázky lidové sklepní architektury.

TIP
Za vínem na Podluží
Délka trasy: 32 km

Pokud máte kladný vztah k vínu, není co řešit. Tato trasa je jako stvořená pro vás. Nezapomeňte však  na to, že alkohol na silnici nepatří, a tak si raději naplánujte v některém místě na trase nocleh. Až budete příjemně společensky unaveni, bude se vám hodit...
Trasa: Hrušky (vinné sklepy) – Moravská Nová Ves (sklepní uličky) – Prušánky (sklepní vesnička Nechory) – Nový Poddvorov (vinné sklepy) – Čejkovice (gotická tvrz, Templářské sklepy) - Starý Poddvorov (větrný mlýn) – Dolní Bojanovice (vinné sklepy, folklor)


Lichtenštejnské stezky (Lednicko-valtický areál)

Stezky: páteřní Knížecí stezka, Břeclavská stezka, Poštorenská stezka, Lednická stezka, Valtická stezka
Délka tras: celkem 103 km v Lednicko-valtickém areálu, navazuje 70 km v Dolním Rakousku
Lichtenštejnské stezky jsou ojedinělým souborem cykloturistických tras, spojujících nejkrásnější památky rodu Lichtenštejnů na jižní Moravě v oblasti Lednicko-valtického areálu a v Dolním Rakousku. Všechny je poznáte podle žlutého cyklistického značení, na němž je vyobrazen rodový erb Lichtenštejnů.

www.lichtenstejnske-stezky.cz

TIP
Za památkami rodu Lichtenštejnů
Délka trasy: 36 km

Lichtenštejnské stezky vám umožní navštívit všechny známé i méně známé památky z doby panování Lichtenštejnů, mezi něž patří romantické zámky v Lednici a ve Valticích, vyhlídková Kolonáda, tajemná zřícenina Janův hrad, napodobenina Vítězného oblouku – zámeček Rendezvous a řada dalších. Krajina, kterou se dříve prohánělo panstvo v kočárech a na koních, je jako stvořená i pro jízdu na kole. ěle vytvořený areál je dílem nejlepších světových zahradníků.
Trasa: Břeclav (zámek) – Poštorná (kostel Navštívení Panny Marie) – Valtice (hlavní město vína, zámek, Národní salon vín) – Rendez-vous – kaple svatého Huberta – Nový Dvůr - Lednice (zámek, skleník, park) – Janův hrad (umělá zřícenina) - Břeclav


Další doporučené trasy

Za historií Velké Moravy

Délka trasy: 37 km
Na Pohansku najdete muzejní expozici v prostorách empírového loveckého zámečku, který v letech 1810 až 1811 nechal postavit rod Lichtenštejnů. Významné archeologické naleziště u Mikulčic představuje největší objevené centrum Velkomoravské říše a není divu, že aspiruje na zapsání do seznamu památek světového dědictví UNESCO.
Trasa: Z Břeclavi po vinařské stezce Podluží na Pohansko – Lanžhot – zde odbočit na cyklotrasu č. 44 směr hraniční přechod Lanžhot/Brodské (SK) – před ním doleva po hrázi řeky Moravy po Moravské stezce (kopíruje cyklotrasu 4. 44) až k odbočce doleva na Mikulčice-Valy

www.mikulcice-valy.info