Vinařství
Ubytování
Radar bouřky
Tereze Břeclav - sportoviště
Lednicko-valtickým areálm na kole za jeden den

Na stezky vyjelo 1200 cyklistů

V sobotu 5. května jsme slavnostně již poosmé otevřeli cyklosezonu na Lichtenštejnských stezkách. Počasí nám přálo, a tak na trasy vyjelo zhruba 1200 cyklistů. Ohlasy od návštěvníků z celé republiky i ze zahraničí jsou velmi pozitivní.

Fotografie - Lichtenštejnské stezky 2012
Fotografie z akce - Fotoateliér Effect Design

PŘÍPRAVA
Příprava cykloakce tohoto rozsahu trvá asi tři měsíce, poslední dva týdny před akcí pak velmi intenzivně. Často máme dotazy, kolik organizátorů se na přípravě takové akce podílí. Jsme dva. Pouze v den samotné akce máme okolo deseti pomocníků. Samozřejmě by se celá událost nemohla realizovat bez finanční pomoci města Břeclavi, kde jsme se letos museli přihlásit do výběrového řízení, a také díky grantu Nadace Partnerství, o.p.s. Dále se tato akce může realizovat díky řadě spřízněných firem, bez jejichž pomoci si nedokáži Lichtenštejnské stezky představit. 

TRASY
Výběr tras probíhá velmi zodpovědně již za dlouhých zimních večerů... Nejdřív nad mapami, na jaře pak v terénu. U krátké trasy pro děti a rodiče moc možností není, dlouhá trasa dává více možností. Také letos jsme navázali na Lichtenštejnské stezky v sousedním Rakousku, kde byly vyznačeny jako první. Při značení kromě stávajících značek s rodovým erbem Lichtenštejnů používáme spraye od firmy Madoil pro dopravní značení na silnici, případně laminované cedulky. A věřte, že zatímco někteří projedete trasu za pár hodin, my ji značíme celý den... 

PROGRAM
Také program se za ty roky krystalizoval. Na Pohansku obvykle čeká na účastníky nějaké představení, prohlídka  zámečku, na dlouhé trase kromě návštěvy lichtenštejnských saletů je možné navštívit několik vinných sklípků, letos jsme domluvili historické Valtické podzemí, od Janohradu pak bylo loni i letos možné dojet do cíle po řece Dyji i s kolem na palubě lodi společnosti Lodní doprava Břeclav. Hlavní program se tradičně odehrává v cíli, který je po zrušení břeclavského autokempinku v areálu Slováckého veslařského klubu v Břeclavi nad splavem. Pro děti tu čeká řada soutěží, mohou se svézt na koni či poníkovi, vedle skákacího hradu stojí velký stan pro případ špatného počasí a v něm tradičně po celé odpoledne hraje country kapela Wráwor. Vyvrcholením celé akce je losování cyklopasů, v němž mohou účastníci cykloakce vyhrát jednu z asi 70 cen. Hlavné cenou je již tradičně kolo od firmy Jan Baránek, s.r.o., druhou a třetí cenou byla letos GPS navigace na kolo od firmy Madoil Břeclav. 

TRAMTARARÁ...
… máme to za sebou :-) Člověk si vždycky po skončení takové náročné akce trochu oddychne a někdy si říkáme, jestli to má vůbec cenu. Ale nakonec se vždycky otřepeme a po stovkách kladných ohlasů do toho jdeme znovu. Když jsem asi před deseti lety navštěvoval podobné akce pod názvem Radwandertag v sousedním Rakousku s účastí mezi 500 až 1000 cyklistů, říkal jsem si, že tohle je u nás asi nereálné. Na prvních dvou ročnících jsme měli do stovky cyklistů. Pak se to ale jeden rok vyšplhalo na 1500 účastníků! Co mne trochu mrzí, je fakt, že u nás se ještě nedokážeme tak bavit jako na zmiňovaných akcích v rakouském příhraničí. Zatímco tam lidé celé odpoledne tráví společným posezením, břeclavští to řeší tak, že přijedou do cíle, odevzdají cyklopas, jdou se domů najíst a přijedou až na losování. A po něm následuje opět hromadný odjezd domů... Ale třeba se to časem změní. 

NOVINKY
Jarní Lichtenštejnské stezky skončili a letos jsme se "otřepali" nějak brzy, protože už máme svrbění v nohách a říkáme si, když cyklostezky na jaře otvíráme, co kdybychom je na podzim zase společně uzavřeli? Co vy na to? Můžete nám psát na náš mail, stejně jako posílat vaše postřehy, nápady, fotky z letošní cykloakce apod. Také my máme řadu nápadů a novinek pro příští cykloakci, ale to už se nechejte překvapit a sledujte náš web... 

Petr Hynek, 8.5.2012
mail:
info@lichtenstejnske-stezky.cz 

Z MÉDIÍ
iDNES.cz: Knížecí stezku u Lednice zaplavili cyklisté, šlapali i do Rakouska
TV Fénix - Otevření Lichtenštejnských stezek - foto

Plakát ke stažení ve formátu PDF

Plakat zum Herunterladen als PDF (Deutsch)


Zobrazit místo Lichtenštejnské stezky 2012 na větší mapě

Město Břeclav Jan Baránek s.r.o. Lodni doprava
Nadace Partnerství  
Madoil s.r.o. - oleje Vexpa s.r.o. Tisk Pálka
Brons - klempířské lemování, komínové stříšky
 SHOCART Restaurace Pohoda